| Pónijátékok
A pónijátékok nagyon szórakoztatóak, és jó gyakorlási lehetőséget jelentenek a fiatal lovasok számára. Fejlesztik a csoportszellemet, s ízelítőt adnak a sportteljesítmények feletti öröm érzéséből.
Jellegzetes angol játék
Angliában nyagyon elterjedt pónijáték az úgynevezett „gymkhana”. Ez a fogalom különböző versenyek összefoglaló nevét jelöli: a szlalomtól kezdve a zsákban futáson keresztül a zászlóvivő vagy labdaversenyekig.
Minden kategória
A pónijátékok célja a lovas ülésének és hajlékonyságának javítása, valamint a fiatalok csapatszellemének erősítése. A verseny típusa szerint fontos szerepet játszik az egyensúly, a gyorsaság vagy az ügyesség – vagy mindhárom, de a résztvevők lovaglási stílusát is elbírálják. A lóval szembeni kíméletlenséget kizárással büntetik. A versenyeket egyéni versenyzők, párosok vagy csapatok, minden kategóriájú lovas és minden nagyságú póni számára rendezik. Sőt, Angliában létezik egy ún. „korai kantáros osztály” is, amelynek résztvevői kézen vezetett pónik hátán ülő egészen kicsi gyerekek.
Tanulni és szórakozni
A pónijátékok előnye, hogy rendkívül szórakoztatóak, és nem igényelnek különösebb elméleti ismereteket: lehetővé teszik, hogy a fiatal lovasok a különböző versenyek során játékos formában javítsák az ülésüket, és tapasztalatokat szerezzenek a lovaglás terén. Ezenkívül már korán ízelítőt kapnak az izgamas sportversenyek világából. A pónijátékok ma egész Európában elterjedtek. Számos klub rendez pónijátékokat, amelyeken a fiatal lovasok részt vehetnek az igazi nagy versenyeken való indulást megelőzően.
Ki nevezhet be?
Minden lovas, aki képes a lovát egy és két kézzel irányítani, a tempót szabályozni, a lovat kézen vezetni, valamint gyorsan fel és leszállni, részt vehet a pónijátékokon. Lovasoktatód bizonyára tanácsot tud adni a számodra megfelelő, ideális versenyeket illetően. Magasabb szintű játékoknál helyesen kell ülnöd a nyeregben, gyorsan kell tudnod reagálni, kitartónak kell lenned, és persze fejlett izomzattal, megfelelő állóképességgel kell rendelkezned.
Versenyszellem?
A pónijátékokon kellő elszántsággal kell elindulnod. Igyekezz jó teljesítményt nyújtani, élvezd a játékot, leld örömödet benne: a cél ugyanis a lehető legjobb teljesítmény mellett a minél teljesebb öröm. Tanulj meg nevetni a hibáidon, és ne vágj savanyú képet, ha üres kézzel kell távoznod: bosszankodás helyett tanulj a hibáidból, és próbálj rájönni, miért voltak mások sikeresebbek! Ha tapasztalataidat megfelelően használod fel, legközelebb te leszel eredményesebb.
Sokat kell gyakorolni?
Természetesen gyakorolnod kell neked is és a pónidnak is. Lovagolj vele, amilyen gyakran csak lehet: sétalovaglások, lovardában való járatás, az ugartások, ülőgyakorlatok, voltizsálás, kézen végzett munka – mind egyformán fontos.
Formában vagy?
Már lovaglás közben edzed az izomzatodat, és fejleszted a hajlékonyságodat. A pónijátékokon igazi izompacsirtának kell lenned, és emellett még akrobatikus tudásra is szükséged van. Jó, ha talajtornával és nyújtógyakorlatokkal lazítasz, de a kerékpározáshoz, úszáshoz, futáshoz hasonló sportágakkal is formába hozhatod magad.
Jó erőben van a pónid?
A legtöbb, naponta dolgozó egyesületi póni elég edzett ahhoz, hogy részt veheseen a pónijátékokon. Megfelelő gyakorlással azonban többnyire még tovább fejleszthető, javítható a póni teljesítménye. Kitűnő előkészületet jelentenek a napi lazítógyakorlatok, sétalovaglások hosszú ügetőszakaszokkal, valamint a változatos munka a díjlovagló és az ugratópályán. Gondolj négylábú barátod lelkiállapotára, kiegyensúlyozott, jó hangulatára is, és ne tagadd meg tőle a pihenőket a szabadban, a legelőn vagy a bekerített kifutón. Időnként minden lónak alapos testi-lelki felfrissülésre van szüksége. Ha saját pónival rendelkezel, az edzőprogramot meg kell beszélned a lovasoktatóddal.
Tippek, tanácsok
Ami jobb kedvre derít
Hogy a legjobbat és a legtöbbet hozd ki a pónidból, ki kell használnod játékosságra való hajlamát, és mindig valami újat kell mutatnod neki, hogy ne unatkozzon. A tapasztalt pónik ismerik a különböző játékokat, és örömüket is lelik bennük. Ha jól irányítod, helyesen állítod be, a póni már pontosan tudja, mi következik.
Amire ügyelni kell:
Melyik póni alkalmas a pónijátékokra? A különböző versenyeket és nehézségi fokozatokat tekintve nincs eszményi pónitípus. Minden póni részt vehet a megmérettetésben, amelyik örömét leli benne. A versenyre azonban jól fel kell készíteni, hogy kellő kitartással, gyorsasággal és hajlékonysággal rendelkezzen. Egy pónit mindig a vérmérséklete alapján szokás megítélni: az eszményi póni kedves, nyugodt, ugyanakkor tele van energiával. Egy felkészült póninak nem szabad megijednie pl. egy szélben lobogó zászlótól, vagy sokáig kéretnie magát egy sprintre. Arra is ügyelj, hogy ne hagyja magát megingatni nem mindig előírásos lovaglási stílusod miatt.
| |