A kengyel helyes hosszúsága
A kengyel néha az utolsó mentsvárunk, néha pedig csak mérgelődünk miatta. Természetesen vannak ajánlások a felcsatolás hosszát illetően, magadnak kell kipróbálnod, melyik a számodra megfelelő, ideális hosszúság.
A helyes mérték
A kengyelek korrekt hossza egyaránt függ a versenynemtől és a lovas személyes igényeitől. A kengyel beállatásához mindenképpen némi tapasztalatra van szükséged.
Hosszú vagy rövid?
Az újonc lovas az első lovaglóórákon úgy állítja be a kengyeleket, ahogy azt a lovasoktató mutatja neki. Kissé behajlított térdekkel lovagol, hogy ha kell, probléma nélkül könnyű ügetésbe kezdhessen. Lábainak viszont olyan messzire kell leérniük, hogy a lábfej természetes tartásban nyugodjon a kengyelben. A lovas idővel megtanulja, hogyan hosszabbítsa vagy rövidítse meg a kengyelt a versenynemtől és saját igényeitől függően. A kengyeleket rövidebbre kell csatolni, ha például a lovas könnyű ülésben lovagol kint a terepen, vagy amikor az ember gyorsan vágtat vagy ugrat. A rövid kengyel ugyanis biztonságosabb. A díjlovasok ellenben hosszú kengyelekkel lovagolnak.
Terepen
A kengyeleket terepen két-három lyukkal rövidebbre szokták csatolni. A lovas így vágtában könnyen átmehet könnyű ülésbe, és lényegesen könnyebb a dolga a dombos, egyenetlen terepen is. Hosszabb sétalovagláson vagy lovastúrán viszont a kengyeleket nem szabad túlságosan rövidre állítani, különben a lovas lába rövid időn belül elfárad és megfájdul.
Ugrás közben
A kengyeleket az ugratáshoz jelentősen meg kell rövidíteni. A díjlovagló üléshez képest általában három-négy, néha több lyukkal rövidebbre csatolják. Az összetett versenyek résztvevői pedig a terep akadálypályán még rövidebbre csatolják a kengyelt, mint az ugratásnál, mivel a nagy tempó miatt gyakran nehéz megőrizni az egyensúlyukat a nyeregben.
Díjlovagláson
A díjlovagló ülés minden további ülésmód kiindulási alapja. A lovas a díjlovaglást általában rendesen kiüli, ülepe mélyen a nyeregben nyugszik. Térdei laposan fekszenek a nyereg mellett, és a combjai a ló testéhez simulnak; a lovas így egészen pontos combsegítségek adására képes. A díjlovasok viszonylag hosszú kengyellel lovagolnak. A kengyeleknek mindazonáltal nem szabad túl hosszúnak sem lenniük (merev ülés veszélye!), sem túl rövidnek (hajlott ülés veszélye!). A kezdőknek, amint egyre biztosabb lesz az ülésük, és minél inkább egyensúlyban ülnek a nyeregben, meg kell tanulniuk a kengyeleket lassanként egyre hosszabbra csatolniuk.
A kengyel helyes beállítása
Lóra szállás előtt beállítjuk a kengyel megközelítőleges hosszát.
1 A szíjak mentén lefelé húzva engedd le a kengyeleket. Helyezd a tenyeredet a kengyelszíj csatjára, és nyújtsd ki a karodat. Másik kezeddel vezesd át a kengyelt a hónod alatt. A kengyelszíjnak kellőképpen feszesnek kell lennie, amikor a kengyel alsó része a hónaljadat érinti. Állítsd be tehát a szíjat úgy, hogy szükség szerint meghosszabbítod vagy lerövidíted. Eközben természetesen ügyelj rá, hogy mindkét kengyel egyforma hosszú legyen.
2 Amikor felültél, még pontosabban beállíthatod a kengyelt, aszerint, hogy hogyan a legkényelmesebb a számodra. Vedd fel a kengyeleket, és próbálj felállni, mint a könnyű ügetés alkalmával tennéd. Megfelel a hosszúság? Ha dresszúrázni akarod a lovat, eléggé ki kell nyújtanod a lábadat. Fel kell tudnod venni a kengyeleket úgy, hogy felemeled a lábfejedet, anélkül, hogy a térdedet még jobban be kellene hajlítanod. A kengyelhossz átállításakor hagyd a lábaidat a kengyelben, akkor azonnal észreveszed, vajon jó-e a hossza. |