A ló irányítását segítő eszközök
A lovas a kezével, a combjával, a testsúlyával és természetesen a hangjával érteti meg magát a lóval. Néha szükség van lovaglópálcára vagy sarkantyúra is. Ezeket együtt a ló irányításához szükséges segítő eszközöknek nevezzük. A lovas fokozatosan megtanulja a segítségek összehangolt alkalmazását.
A segítségek: szársegítség, lábsegítség és súlysegítség
A segítségek azok a természetes és mesterséges eszközök, amelyekkel a lovas megérteti magát a lovával. A segítségek a lovaglási stílus szerint változnak.
Hogyan alkalmazzuk a segítségeket?
Ismerünk szársegítséget, lábsegítséget és súlysegítséget. A segítségeket soha nem alkalmazzuk egymástól függetlenül. Ha például a lábunkkal ösztökélünk, anélkül, hogy emellett a súly- és szársegítséget is alkalmaznánk, a ló nem érti meg, mit kell tennie. A segítségeket mindig összehangoltan használjuk.
A szársegítségek
Szársegítségnek nevezzük a száron keresztül a zablára és ezzel a ló szájára ható segítségeket. Vagy az egyik kézzel, vagy a másik kézzel egyszerre adjuk őket. Ha a szársegítségeket csupán az egyik kezünkkel adjuk aktívan (pl. a félparád esetében), akkor is koordinálnunk kell a másik kézzel, tehát tulajdonképpen mindkét kéz hozzájárul a segítségadáshoz ebben az esetben is. Megkülönböztetünk felvevő és engedő szársegítséget.
Szársegítséget alkalmazzuk, hogy
· fordulatokat lovagoljunk oly módon, hogy a belső szárat felvesszük, és az elzáró, külső szárat kissé megengedjük.
· a lovat átparírozzuk, megállásra utasítjuk; ehhez a belső szárat felvesszük, és az elzáró, külső szárat kissé megengedjük.
· a tempót szabályozzuk.
· Befolyásoljuk a ló tartását, különösen állását és hajlítását.
Természetesen olykor kezünkkel megveregethetjük a ló nyakát, hogy megdicsérjük. Ugyanis fontos a tudtára adnunk, hogy jól végezte a dolgát, és elégedettek vagyunk vele.
A combsegítségek
Combjaidat külön-külön s persze együtt is használhatod. A combsegítségek ösztönző segítségek, amelyek arra késztetik a lovat, hogy lendületesen előre vagy akár oldalra lépjen. A lovat ösztökélheted mindkét lábszáraddal egyszerre, vagy –mint lépésben- váltakozva hol a jobb, hol a bal lábszárral. Ívelt vonalakon a külső comboddal határolod be. Ilyenkor, a hatástól függően, egyoldalúan előrehajtó vagy lezáró combsegítségről beszélünk.
A combsegítséget azért alkalmazzuk, hogy:
· a lovat alacsonyabb jármódról magasabbra ösztökéljük.
· fokozzuk a tempót.
· növeljük a térölelést ugyanabban a jármódban.
· az átmeneteknél vagy a ló összeszedésekor ezzel elérjük, hogy a kívánt módon lépjen.
· a lovat arra bírjuk, hogy oldalazva lépjen, és keresztezze a lábait (elsősorban travezáláskor).
· segítsünk a lónak, ha egész testében meg kell hajolnia (ehhez a belső lábbal ösztökélsz, amely a heveder mellett nyugszik).
A súlysegítségek
Súlysegítségekkel a lovas a ló súlypontjára gyakorol hatást, és ily módon befolyásolja a tempót és a térölelést, hogy:
· fordulatokat lovagoljon meg úgy, hogy a megfelelő ülőcsont megterhelésével áthelyezi a súlyát jobbra, illetve balra.
· lassítja a tempót vagy a lendületet az adott jármódon belül.
· megtartsa vagy növelje a ló lendületét, vagy fokozza a tempóját úgy, hogy például egyoldalúan megterhelő súlysegítséget ad.
A lovas ülésmódjával és derekának megfeszítésével, de az egész magatartásával és viselkedésével is, természetesen állandóan hatást gyakorol a lovára.
A lovaglópálca és a sarkantyú
A lovaglópálca
A lovaglópálca a ló ösztökélését segíti. Azonban nem minden lónak van szüksége lovaglópálcára.
A lovaglópálcával:
· megérinthetjük a ló lágyékát, hogy a combsegítséget erősítsük, vagy a combsegítségre nem reagáló lovast meghajtsuk.
· ugráskor a ló vállait megérinthetjük egy rövid ugrópálcával.
· megbüntethetjük a lovat (de csak kivételes esetekben), amennyiben (nem túl erősen) a pálcával a lágyékára vagy a farára csapunk.
A lovaglópálcát SOHA nem szabad kegyetlenkedésre használni!
A sarkantyú
A sarkantyú a combsegítsége támogatja. Rendkívül változatos, különböző fajta sarkantyúkkal találkozhatunk. Soha nem szabad azonban éles sarkantyút használni, amely sérülést okozhat a lónak, és csak akkor szabad a sarkantyú alkalmazásához folyamodni, ha megtanultuk nyugodt helyzetben tartani a lábunkat.
Jó tudni |
Mechanikai segédeszközök |
Természetes segítségek |
Mesterséges segítségek |
· segédszárak |
· szársegítségek
· combsegítségek
· súlysegítségek
· hang |
· díjlovagló pálca
· ugrópálca
· sarkantyú
· ostor (a talajmunkához) |
Amire ügyelni kell
A lóhoz beszélni kell
A hang fontos segítség, amelyet a klasszikus lovaglási mód sajnos nagyon elhanyagol. Hangunk nemcsak a csikó nevelésekor és a talajmunka során fontos, lovaglás közben is sokkal gyakrabban kellene alkalmaznunk.
A fő hangsúly a hangfekvésen van: a mély és elnyújtott hang megnyugtatóan hat; ha serkenteni, buzdítani akarod a lovat, rövid szavakkal, élénk hanglejtéssel kell hozzá beszélned; ha szidod, emeld fel a hangodat. A ló képes több tucat szót is megjegyezni. Ezért érdemes munka közben is minél többet beszélni hozzá.
Durci nem?:)
|