A lovas és a ló rugalmassága
A jó lovasteljesítmények egyik fontos feltétele a rugalmasság. Mind a lovasnak, mind pedig a lónak edzenie kell a testét, és folyamatosan javítania kell a hajlékonyságát.
A lovas rugalmassága
Sok lovas többet foglalkozik a lova, mint saját maga rugalmasságával. A nyújtó és gimnasztika gyakorlatok azonban minden sport, tehát a lovaglás alapját is képezik.
Felülés előtt
Mielőtt a nyeregbe szállsz, végezz néhány nyújtógyakorlatot, hogy izmaidat előkészítsd a rájuk váró megterhelésre. Csak akkor tudod helyesen megtornáztatni a lovadat, ha már magad is ellazultál. A lovaglás főleg a lábizmokat veszi igénybe, ezért ezeket alaposan meg kell nyújtani. A legnagyobb megterhelés a combok és a tompor izmait, valamint a belső lábizmokat éri. Először nyújtsd ki a vádli izmait, és lazítsd el a felső ugróizületet. Az ugrató lovasoknak ezenkívül el kell tudniuk lazítani a tarkó izomzatát is.
Munka után
Az izmok lazításához a lovaglás után is végezned kell néhány nyújtógyakorlatot. Elvégezheted ugyanazokat a gyakorlatokat, mint a bemelegítő szakaszban.
Kiegyenlítő sport
A lovaglás nem veszi igénybe az egész testet. Ezért kiegyenlítésképpen gyakorolnod kell még legalább egy sportágat, amely a kitartásodat és a rugalmasságodat javítja. Sok lovas úszik, kocog, táncol, görkorcsolyázik vagy kerékpározik. A napi sztreccsing is hasznos kiegészítője a lovaglásnak.
A rugalmasságot fejlesztő sportágak
· Az úszás kétségkívül a legmegfelelőbb kiegyenlítő sport a lovasok számára. Az úszás edzi a hátizmokat, rugalmassá teszi a vállakat, és megnyújtja a láb izomzatát.
· Tánc közben megismered és megtanulod uralni a saját testedet. A tánc növeli a rugalmasságot, és erősíti az izomzatot.
· A táncgimnasztika vagy az aerobic is jó kiegészítő sport, amely azonban inkább a fiatalok számára alkalmas.
· A voltizsálás kitűnő eszköz a rugalmasság fejlesztésére, emellett az az előnye is megvan, hogy egyszersmind foglalkozhatsz szeretett lovaiddal.
· Említésre méltó még a jóga és a küzdősportok is.
HAMAROSAN LESZNEK ÁBRÁK IS!!
Lazító gyakorlatok a lovas számára
· A comb elülső izmainak nyújtásához álló helyzetben húzd fel hátrafelé a lábad, míg a sarkad az ülepedhez nem ér. A másik láb, amelyiken állsz, egyenesen nyújtva marad. (1. ábra)
· A comb hátsó izmait úgy nyújthatod meg leginkább, ha kinyújtott lábakkal leülsz a padlóra. Az egyik lábadat hajlítsd hátra. A felsőtesteddel minél jobban hajolj előre, és a kézujjaiddal érintsd meg a lábujjad hegyét. Ezután cseréld meg a lábaidat. (2a és b ábra)
· Az adduktorok (a combok meghúzásához szükséges izmok) rugalmasságát úgy éred el, hogy először az egyik, majd a másik lábad egy rúdra helyezed (ha lehet, derékszögben). Ezután hajlítsd a felsőtestedet a lábad irányába, és a kinyújtott karodat a lábad felé húzod (3a és b ábra).
· A boka és a vádli nyújtásához állj arccal a lépcső felé az egyik lépcsőfokra. A lábaidat tartsd kinyújtva, és többször hintázz fel és le (4. ábra). Nekifeszülhetsz egy falnak is, úgy hogy az egyik lábadat bahajlítod, a másik pedig ugyancsak megdől, de nyújtva marad. Eközben mindkét talpnak a padlón kell feküdnie a sarkakkal együtt. Lendülj többször előre (5. ábra)
A ló elengedettsége
A lazító gyakorlatok a lóval végzett napi munka részét képezik. Csak az ellazult, oldott ló dolgozik szívesen, és képes a jó teljesítményre.
Mit jelent az elengedettség?
Az elengedettség a ló rugalmasságát jelölő szakkifejezés. A lazító gyakorlatok célja, hogy a ló izmai, inai és ínszalagjai ellazuljanak és bemelegedjenek, hogy a ló hátát lendületbe hozzuk, és mozdulatai ruganyossá, lazává váljanak. Az elengedettség az átengedés, azaz a ló lovagolhatóságának a legfontosabb feltétele. Egy ló csak akkor elengedett, ha a nyakát mindhárom jármódban kényelmesen előre-lefelé nyújtja, és lendületeses halad előre.
Különböző gyakorlatok a rugalmasság növelésére
A lazító gyakorlatok mindig a ló és a lovas képzettségi szintjének megfelelően kell alakítani. Íme néhány tanács a lazító szakasz megtervezéséhez:
Először lovagolj legalább tíz percig lépésben hosszú száron. Ezután fogd a lovat ügetésre nagy, ívelt körvonalakon. Az állat hátsó felét fokozott dobbantásra kell ösztönöznöd. Ha a ló ellazult, kezdd el a vágtamunkát, szintén egy nagy körön (esetleg könnyű ülésben). Eközben lovagolj több átmenetet is (ügetés-vágta, lépés-vágta és fordítva). A további gyakorlatok a combsegítség, a körből való váltás, az egyszerű kígyóvonalak, a lépések és az ugrások meghosszabbítása.
A lazító szakasz mindent összevetve körülbelül fél óráig tart, a ló képzettségi szintjétől függően. Ha a ló mindhárom jármódban lendületesen és lazán halad előre, akkor mondhatjuk rá, hogy elengedett.
Tudtad, hogy…?
…a lovak is végezhetnek nyújtógyakorlatokat? Mielőtt nyeregbe szállsz, nyújthatod a lovad izmait is (az első lábakat előre, a hátsókat pedig hátra), és arra is ösztönözheted, hogy a nyakát többször is minden irányba kinyújtsa. A nyújtógyakorlatok kellőképpen előkészítik a ló izmait és izületeit a következő megterhelésre. A gyakorlatokat végezheted akár bokszban, akár a pucolás helyszínén vagy a lovardában is, mielőtt nyeregbe szállnál. |