Takarmányozás
A ló ínyenc állat, ezért változatos takarmányt igényel. Napjaink reformkonyhája a lovak takarmányozására is hatással van. Lehet etetni a lovakat a legújabb, „minden szükségest tartalmazó” a mesterséges takarmányokkal, de legjobb, ha azzal etetjük, amely amúgy is beletartozik a ló természetes étrendjébe. Zab, kukorica, árpa, tritikálé, rozs búza. Ezek általánosságban kapható takarmányok Magyarországon. Az árpa kb. 20% nagyobb tápértékű, mint a zab, viszont kemény héja miatt szinte csak roppantva lehet etetni, különben nem a ló nem tudja megemészteni. Viszont sokan vitatkoznak a kukoricáról. Kövér és puha lesz tőle a ló. De mellette szól, hogy fokozott fizikai munka esetén vagy hidegben nagyon jól pótolja az elvesztett kalóriákat. A rozs is a lótakarmányok közé tartozik, de vigyázni kell, mert túletetése kólikát okozhat.
A szemestakarmányokat a héjuk magas cellulóz tartalma nehezen emészthetővé teszi, ezért le kell darálni őket. Ezáltal viszont a dara gyorsan átmegy az emésztőrendszeren így nincs ideje a tápanyagnak felszívódni. A roppantás vagy az áztatás a legjobb megoldás erre a problémára. Kb. 6-8 óra alatt megpuhul a héj annyira, hogy könnyen emészthetővé válik.
A ló mindenből ehet, de csak mértékkel! Más a takarmányozása egy igáslónak, mint egy telivérnek. De az alapok ugyanazok, csak a mennyiségek és arányok változnak a fajta és igénybevétel szerint.
Ha lehet, akkor réti- és lucernaszénát is kapjon a ló. Tavasszal fokozatosan állítsuk át a zöldre.
Egy 500 kg-os ló takarmányszükséglete 3-4 kg szemes- és 5-6 kg szálastakarmány naponta. Vemhes kancák 4-5 hónapig nem igényelnek többlettakarmányozást, viszont utána az anya annyit eszik, mint két ló.
Zöldséggel, gyümölccsel lehetőleg mindig egészítsük ki a takarmányt. Figyeljünk arra, hogy a nyalósó ne hiányozzon a ló előtt. Változatos takarmányozás esetén nincs szükség külön vitamin utánpótlásra.
Takarmánymeszet és korpát jó, ha adunk a lónak, de arra figyeljünk oda, hogy lehetőleg együtt e kettőt Egyoldalú táplálás esetén viszont vitamin és ásványanyag kiegészítőket kell adni. Ezekből számtalan fajta található az üzletekben. Mindenféle takarmányváltást fokozatosan, kb. 2 hét alatt, valósítsunk meg. Így elkerülhető a kólika és a patairha-gyulladás.
Füvek
A lovak természetes táplálékforrása a legelő. A legelő füve nagy fehérje, mész, és foszfortartalmú, igen sokféle vitamint biztosít a lónak. A tápanyag pótlása azonban szükséges. A tavaszi zsenge, magas víztartalmú fűből a ló gyakran nem fogyaszt elegendő mennyiséget. A ló napi 90-100 kg füvet legel virágzás előtt, később ez 50-60 kg-ra csökken.
Szénák
A lovak részére a virágzás kezdetén használt, illatos, kemény szárú széna a legjobb. Táplálóértékük függ az összetételtől, a betakarítás módjától, a betakarítási időszak alatti időjárástól. A szénák betakarításkor nedvdúsaknak kell lenniük. Szárításkor nem ázhat meg, mert az csökkenti a tápértéket.
Rétszéna: Többféle növény természetes keveréke. Önmagában kielégíti a lovak tápanyagszükségletét. Az ilyen jó minőségű széna meglehetősen ritka.
Lucerna: Gazdag fehérjeforrás.
Zab
A zab megfelelő formában tartalmazza a szükséges tápanyagokat. A jó zab közepesen kemény, a szemek szárazak, fényesek, szagtalanok. Betakarítás után 4-6 hétig tárolni kell, mielőtt feletetnénk.
Búzakorpa
Kedvező élettani hatású, könnyen emészthető kiegészítő takarmány. Etetése ajánlott beteg vagy frissen csikózott lovaknak. Nagyobb mennyiségben enyhén hashajtó hatású. Nedvesítve etessük úgy, hogy forró vízzel leöntjük, majd a vödröt lefedve hagyjuk kihűlni, majd így adjuk a lónak. Legfeljebb 3-4 hónapig szabad tárolni száraz, hűvös helyen.
Árpa
A lovak erőnlétének fenntartása érdekében főként télen etetik. Nem helyettesíti a zabot, mert megterheli a veséket. Őrölve, zúzva vagy főzve etetjük.
Cukorrépa
Szárított formában szerezhető be, ezért csak hosszú áztatást követően lehet etetni. Áztatás nélkül a duzzadás a ló gyomrában következne be, ami súlyos dugulást okozhat.
Lenmag
Fehérjékben nagyon gazdag, az emésztésre jótékony hatású. Hosszabb idejű etetése során a szőrzet szépen csillogó lesz. Ha egészben etetjük, először öntsük le forró vízzel, majd várjuk meg, míg kihűl. Apróra vágott formáját az abrakhoz keverve adjuk.
Melasz
Por vagy szirup formájában kapható. Forró vízzel kell felhígítani, és ezzel az oldattal, locsoljuk meg a takarmányt. Nagy energiatartalmú, előnyösen hat az erőnlétre.
Macs
1 l forralt vízbe 1 marék lenmagot, 2 kg zabot, 1 kg rozst, búzakorpát, és 1 marék sót teszünk. Ezt összekeverve lehűtve adjuk a lónak.
Konyhasó
Nagyon fontos takarmány-kiegészítő. A lovak sóigényét mindig az előttük lévő nyalósóval elégíthetjük ki.
Ivóvíz
Létfontosságú! Pótolja az elpárolgott nedvességet. A víz tiszta, idegen szagoktól mentes legyen. Hőmérséklete 10-16 Celsius-foknál ne legyen alacsonyabb, mert bélbántalmakat, vetélést okozhat.
Tápok és takarmány-kiegészítők
Ha valamilyen gyári tápot is etetünk abrakként, akkor az őszi-téli vitaminpótlás részben megoldott. Ügyeljünk az adagolás pontos betartására, mert a túlzott bevitel majdnem olyan káros, mint a vitaminhiány.
Zöldségek és gyümölcsök
A lovak ínyencek. Imádják a különleges csemegéket, az édes dolgokat és a szaftos falatokat. A legalapvetőbb etethető zöldségféle a répa. Egyszerre sokat is tárolhatunk belőle. Az alma a legkedveltebb vitaminforrások egyike, élvezettel csámcsognak rajta a lovak, akár külön, akár a takarmánnyal keverve kínáljuk. Nemigen lehet túladagolni, napi 1-2 kg is gond nélkül etethető. A görögdinnye a lovak egyik legkedveltebb csemegéje, és a főző vagy sütőtöknek sem igen tudnak ellenállni.
Egy ló napi takarmány és vízadagja:
4-5 kg abrak
5-7,5 kg széna
2,5-4 kg szalma
5-6 kg alomszalma
30-50 l víz
|