A lovak szinte a civilizáció kezdete óta segítőtársai az embernek. A ló erős, intelligens, együttműködő állat, a mindennapi élet számos területén használtuk e tulajdonságit a történelem során elsősorban a közlekedésben és a harcászatban. Mára azonban a gépek vették át ezt a szerepet, a ló pedig inkább a sportban, a szabadidő eltöltésében és nem utolsó sorban a gyógyászatban kapott egyre nagyobb teret.
A lovaglásnak már önmagában kiváló pszichológiai és ortopédiai hatása van. A ló mozgásának hatásai kedvezően hatnak az egészséges gyermekek, felnőttek fejlődésére is, hiszen a természet tiszteletére, szeretetére nevel. Az emberi lélek mélyén él a vágy az állatok közelségére, és ez különösen igaz a gyermekek és az idősebbek esetében. Aki lovaglásra adja a fejét, annak számolnia kell azzal, hogy a friss levegőn végzett mozgás után javul az általános közérzete, az étvágya, nőhet az önbizalma, hiszen a ló, ez a hatalmas állat arra megy, amerre ő akarja. Előbb-utóbb nyitottabb lesz a külvilágra, közlékenyebbé válik (az élményt meg kell osztani mással is), megismeri a kockázatvállalást és a felelősségérzetet is, és megtanulja összpontosítani a figyelmét.
Tehát a lovaglás már önmagában egy nagyszerű terápia lehet, de akkor mit jelent a szó: gyógylovaglás? Ez annyiban különbözik az általánosan emlegetett lovaglástól, hogy olyan speciális, lovastorna jellegű gyakorlatrendszerből áll, amit a ló sajátos mozgásának, tulajdonságainak és a beteg állapotának figyelembevételével szakemberek építenek fel. Hippoterápiaként is szokás emlegetni, amely kifejezés a görög hippo, azaz ló szóból ered. A görögök ugyanis már az ókorban használták a fogyatékkal élő személyek rehabilitására a lovakat. Angliában a XIX. század végén, az Egyesült Államokban az 1960-as években ismerték fel a lovaglás jótékony hatásait, és kezdték el a lovakat a nevelésben hatékonyan alkalmazni. Magyarországon 1989-ben indult az első - és a mai napig tartó - gyógylovagoltaltási program.
Mi mindenre lehet felhasználni a lónak és mozgásának kedvező hatását? * a testtartás korrekciójára * az izomtónus és az izomerő-egyensúly kialakítására * az egyensúlyfejlesztésre (agyi érési folyamatok) * a fizikai tréningre * a pszichés és a szociális fejlődésre
Kiváló módszer már megelőzésre is, különösen tanulási és viselkedési problémák terén. A hippoterápia gyógypedagógiai célú lovastorna, illetve fogyatékosok és sérültek sportlovagoltaltására is alkalmas. A biztonságos feltételek megteremtése érdekében egy sérülthöz két, vagy három fő szükséges: egyikük a lovat vezeti, egy a segítő és egy a terápia vezetője. Mindhármuknak tudni kell lovagolni, a terápia vezetőjének megfelelő egészségügyi és pedagógiai ismeretekkel kell rendelkeznie. A terápiás lovaglás felhasználja többek között a korszerű gyógytorna gyakorlatanyagát, a kineziológia szemléletét, a ló terápiás hatásait. Általában nem önálló gyógyítóeljárás, más terápiás ágakkal ötvözve viszont nagyon hatékony eszköz.
A gyógypedagógiai lovaglás során az ember és a ló együttműködésének eredményeképpen létrejövő pszichológiai értékek kerülnek előtérbe a fejlesztés érdekében. A terápia során fontos a lóval való közvetlen kontaktus. A ló közelségének pozitív hatása miatt a kezelések nemcsak lovaglásból, hanem a foglalkozások előtti, utáni simogatásokból, lóápolásból is állnak. Ez azért is fontos, mert eközben a gyerekek ráhangolódhatnak a rájuk váró feladatra. A gyermekek általában nem félnek a lótól, esetleg kezdetben a magasságától és a mozgásától, de ez gyorsan oldódik, és egyre magabiztosabbak, bátrabbak lesznek, határozottságuk, felelősségérzetük nő, csakúgy, mint egészséges társaiknak.
Vannak esetek, amikor mégsem ajánlott ez a fajta terápia, ilyen például az agyi eredetű bénulás, sclerosis multiplex, egyensúlyzavarok, végtagfejlődési rendellenességek.
Hol lehet igénybevenni gyógylovaglást? Szent László Király Lovas Egyesület 2014 Csobánka, Margitliget 1.
Autizmus Alapítvány és Kutatócsoport lovasterápiás programja 1089 Budapest, Delej utca 24-26.
Piliscsabai Lovas Egyesület 2081 Piliscsaba, Arany János utca 2.
Sóskúti Lovassport Klub 2038 Sóskút, Bajcsy-Zsilinszky utca 61.
Budapesti Honvéd Sportegyesület 1026 Budapest, Hidász utca 2.
Suttogó Lovasterápiás Egyesület Budakeszi Vadaspark
Forrás: www.szantal.hu |