Ménesgazda Felsőfokú szakképzés, Keszthely
A képzés célja:
Olyan sokoldalú lovas szakemberek képzése a cél, akik képesek nagyobb lovas létesítmények, ménesek telepvezetői, irányítói feladatait ellátni. Irányítják a tenyésztési munkát, párosítási terveket dolgoznak ki, koordinálják a telep életét, ismerve a minőségi tenyésztéshez szükséges takarmányozási és tartástechnológiai irányelveket, biztosítják a korszerű és piacképes lótartás feltételeit, valamint részt vesznek a lovak kiképzésében, tenyész-szemlékre, vizsgákra történő felkészítésében. Ismerik a lovak legfontosabb hasznosítási irányait, a ló- és lovassportok főbb szabályait, lényegét. Adott esetben részt vesznek lovasrendezvények szervezésében, lebonyolításában. A szükséges gazdasági pénzügyi, jogi ismeretek és informatikai tudás birtokában közreműködnek a létesítmény gazdasági életének irányításában, valamint az adminisztratív munkában.
A képzés formája:
§ Nappali tagozatos államilag finanszírozott felsőfokú szakképzés § Nappali tagozatos költségtérítéses felsőfokú szakképzés
A bizonyítvány megnevezése, végzettségi szint:
A bizonyítvány megnevezése: Ménesgazda A végzettség szintje: felsőfokú szakképesítés OKJ száma: 55 6203 04
A képzés helye:
Pannon Egyetem Georgikon Mezőgazdaságtudományi Kar, Keszthely
Felvételi vizsgatárgyak:
A jelentkezők rangsorolása a középiskolai eredményekből számított hozott pontok alapján történik.
A jelentkezés évétől számított 5 évnél régebbi érettségi bizonyítvánnyal rendelkező jelentkezők rangsorolása felvételi elbeszélgetés alapján történik. A felvételi elbeszélgetés pontos időpontja a "Felsőoktatási Felvételi Tájékoztató" című kiadványban található meg. A felvételi elbeszélgetés lebonyolítására vonatkozóan a jelentkezők külön értesítést kapnak, legkésőbb a felvételi elbeszélgetés időpontját megelőző 14. napon.
Elhelyezkedési lehetőség:
A ménesgazda végzettségű szakember képes az önálló és biztonságos munkavégzésre a lótenyésztés, lovassportok, lóversenyzés területén. Szervezi és irányítja a lótenyésztő vállalkozások folyamatosan jelentkező üzemeltetési munkáit, napi feladatait. Elvégzi a szakterületen jelentkező adminisztratív jellegű feladatokat, vezeti a szükséges bizonylatokat, feljegyzéseket, adott esetben számítógépes adatnyilvántartást végez. A fentieknek megfelelően a végzett szakemberek leendő munkahelyeiként - a teljesség igénye nélkül - jelölhetők meg: lovas vállalkozások, lótenyészetek, ménesek, lovasiskolák, lovas szervezetek (lótenyésztő egyesületek).
A képzés szerkezete:
A képzés gyakorlat orientált, nappali tagozaton történik. A felvétel feltétele középiskolai érettségi bizonyítvány. A képzésben, - ha még nem voltak részesei felsőfokú szakképzésnek - részt vehetnek főiskolai, vagy egyetemi végzettséggel rendelkezők is. A szakképesítés megszerzése után a szakembereknek lehetőségük nyílik - a megszerzett kreditek beszámításával - szakirányú BSc szinten tanulmányaik folytatására. Előre egyeztetett feltételek szerint lehetőség nyílik más, lovas szakirányú képesítések megszerzésére (pl.: lovastúra-vezető).
Oktatott ismeretkörök: lóhasználat és hajtási ismeretek, lovaglási, lovasoktatási ismeretek, lótenyésztés, takarmányozási és tartástechnológiai ismeretek, álletegészségügyi ismeretek, lovassportszervezés, informatika, viselkedéskultúra és lovasetika, jogi ismeretek, idegen nyelv.
A képzés tartalma, tárgyak típusai:
Alapismereti, képességfejlesztési modulok (Lóhasználat, hajtási ismeretek, Lovaglási, lovasoktatási ismeretek, Munka-, tűz-, és balesetvédelem, biztonságtechnika, Számítástechnika és informatika, Idegen nyelv, lovas szaknyelv, Műszaki alapismeretek
Kötelező szakmai modulok (Anatómia és élettan, Állategészségtan és higiénia, Szaporodásbiológia, Takarmányozástan, Tartástechnológia, Lótenyésztés Legeltetés, gyephasznosítás, Genetikai alapismeretek, Lovassportszervezés, Számviteli és pénzügyi ismeretek, Vállalkozási ismeretek, Szervezési és vezetési ismeretek, Jogi ismeretek, Viselkedéskultúra és lovasetika, Baleset és sérülésvédelem, Az EU szervezete és működése)
Választható speciális modulok (Lovaglás, Lovasturizmus Lovaskultúra és hagyományok Idegenforgalmi ismeretek Üzleti kommunikáció Szakfordítás Természet- és tájvédelem Takarmányok tárolása, tartósítása)
A képzés sajátossága:
A képzés nappali tagozaton történik. Feltétele a középiskolai érettségi bizonyítvány, valamint egészségügyi és szakmai alkalmasság. Gyakorlatorientált, 4 hetes szakmai gyakorlatot tartalmaz. A hallgatók számára jelentős kredit beszámítást tesz lehetővé, elsősorban az Állattenyésztő mérnök, Mezőgazdasági mérnök, Gazdasági és vidékfejlesztő agrármérnök szakokon. Előre egyeztetett feltételek szerint lehetőséget biztosít más, lovas szakirányú képesítések megszerzésére (pl.: lovastúra-vezető).
További információ:
Szakfelelős: Dr. Dublecz Károly, egyetemi docens Pannon Egyetem Georgikon Mezőgazdaságtudományi Kar Oktatási és Akkreditációs Csoport 8360 Keszthely, Deák Ferenc u. 16., Telefon: (83) 545-000 Fax: (83) 510-167 E-mail: oak@georgikon.hu Ez az e-mail cím védett a spamkeresőktől, engedélyezni kell a Javascript használatát a megtekintéshez. www.georgikon.hu |