Kitartó vadászok
A farkas külseje nem félelmetes, noha egy-egy jól fejlett példány súlya megközelítheti a hetven kilógrammot. "Arckifejezéséről" az érzelmek egész skálája leolvasható. Mondják: tud mosolyogni és büszkeséget kifejezni, vicsorításra görbítve száját, kivillantva fogait. Egyik-másik állat sanda tekintetűnek tűnik, soknak sárga a szeme, amely vad kifejezést kölcsönöz az ilyen példánynak. Hosszú végtagjai, izmos nyaka, valamint a kutyáénál ferdébb lapockája alkalmassá teszi a gyors és kitartó futásra. Átlagsebessége óránként 40 km, de nem a sebesség, hanem elsősorban a kitartás teszi nagyszerű vadásszá. Bámulatos az állóképessége. Előfordulhat, hogy megöl egy alvás közben meglepett őzet, de erre rendszerint inkább egy-egy hosszú üldözés végén kerül sor. (mellesleg a rohanó, kimerült áldozat kevesebb fájdalmat érez.) Az üldözés tempója kezdetben 15-20 km/órás sebességgel folyik, de a végső szakaszban 40-50 km/órára erősödik fel. A zsákmányüldözés gyakran 100-150 km-en keresztül is tarthat.
A farkas nem "feladós" természetű. Young és Goldmann említik The Wolves of North America című könyvükben, hogy egy farkast egymást váltva üldözött egy csapat ember, akik még éjszaka is követték az állatot. S annak ellenére, hogy puskalövéssel megsebesítették, 14 napig tartotta magát, míg végül is leteríthették.
A farkas hihetetlenül erős, és ha az ember mellett nevelkedik fel, ezt az erőt jó értelemben használja. Ha például teherhúzásra tanítják be, hat főből álló csoport - részben vagy teljesen farkasokból - akkora terhet képes elhúzni, mint két ló. Megtörtént, hogy egy-egy csapdában elfogott farkas a csapdához kötött 450 kg-os farönkkel együtt kilométereken át cipelte a "koloncot" maga után. Az egyik csapdát a rönkkel 90 km-rel arrébb találták meg, s a farkas még élt a csapdában!
Ha az állatok "intelligenciáját" úgy értelmezzük, hogy mennyire képes környezetével megbirkózni, akkor a farkasról valóban elmondhatjuk, hogy intelligens, mivel mindenféle helyzethez könnyedén alkalmazkodik. A farkasokat alaposabban tanulmányozó zoológusok a szürke ragadozót "az erdő legintelligensebb állatának" tartják, amely "éles eszét arra használja fel, hogy az embert kikerülje". El tud rejtőzni a nagy fűben, vagy akár egy kis cserje, illetőleg egy kidőlt fa mögé. Egyesek szerint "a rohanó farkas látványa csupán optikai csalódás; képes elrejtőzni pár gally mögé, vagy valamilyen rejtélyes módon a földbe olvadni". A farkas az álcázás nagymestere! |